Nie obejdziemy się bez partnerstwa
Inwestycje | Skuteczna forma realizacji zadań publicznych JACEK KOSIŃSKI partner zarządzający, adwokat w Jacek Kosiński Adwokaci i Radcowie Prawni
Partnerstwo publiczno-prywatne jest jedną z form realizacji zadań publicznych. Przez ostatnich kilkanaście lat bardzo trudno było mu konkurować z tradycyjnymi formami zamówień publicznych.
Nadal ziemia nieznana
Głównym problemem było to, że partnerstwo jest cały czas nieznaną formą realizacji przedsięwzięć, którą „nie wiadomo" jak stosować. Niczego nie zmieniają setki szkoleń, warsztatów i konferencji. Rząd już wiele lat temu wdrożył politykę PPP i stara się wspierać i popularyzować rozwój takiego sposobu współpracy. Jednak dopóki można łatwo sięgnąć po środki z kolejnych perspektyw unijnych, dopóty partnerstwo nie będzie ani pierwszym, ani nawet drugim wyborem do realizacji inwestycji.
Wydawać by się mogło, że partnerstwo publiczno-prywatne jest idealnym sposobem realizacji inwestycji. Podmiot publiczny wybiera partnera, na którego zrzuca ciężar zadania. Partner nie dość, że musi zaprojektować, wybudować i sfinansować przedsięwzięcie, to jeszcze przez wiele lat zajmuje się jego eksploatacją. Dodatkowo ponosi ryzyko powodzenia projektu. Mamy paradoks. PPP często przynosi więcej korzyści podmiotowi publicznemu od tradycyjnych zamówień, ale rzadko kto je stosuje. Boimy się lepszego? Czy raczej boimy się nieznanego?
Pozyskiwanie pieniędzy
Przez wiele lat uczestnictwa w rynku PPP widzę,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta